James Gunn lyckades göra Guardians of the Galaxy till ett hushållsnamn i och med framgångarna med 2013-filmen, ett projekt som på förhand väldigt få trodde på. Utanför serietidningskretsar var det knappast många som hade koll på vem Gomorra, Starlord, Groot eller Rocket Racoon var, så när chansen att spela rollen som den gröna rymd-donnan landade på Amanda Seyfrieds bord. Då tackade hon nej.

Detta berättar skådespelerskan om i en intervju med Happy Sad Confused, där Seyfried beskrev hur filmen ovanliga koncept med ett talande träd och en tvättbjörn, helt enkelt lät på tok för knasigt. Hon var övertygad om att filmen skulle bli Marvels första stora flopp och därmed också negativt påverka hennes karriär.

Hon nämnde även att den omfattande sminkningen som krävdes för rollen som Gomorra, all green-screen och det faktum att hon skulle ha tvingats bo i London under sex månader, blev ytterligare faktorer som gjorde att hon helt enkelt valde att tacka nej. Istället satsade hon på Seth MacFarlanes western-kalkon, A Million Ways to Die in the West, oops.

Men det är så klart lätt att vara efterklok, och Seyfried berättar att hon inte ångrar sitt beslut. Det var helt enkelt rätt val för henne vid tillfället och hon är nöjd med hur hennes karriär utvecklats sedan dess.

Hade du kunnat tänka dig Seyfried i rollen som Gomorra?

<social>https://www.youtube.com/watch?v=QEAWYsfr1Y4</social>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *