Enligt spelanalytikern Mat Piscatella har det varit ett mycket långsamt år för icke-mobila spelabonnemangstjänster och det ser ut som om de slagit i taket. Det finns helt enkelt nästan ingen tillväxt i antalet totala abonnenter.
Enligt Piscatella har intäktstillväxten för prenumerationstjänster som Game Pass och Playstation Plus ökat med ynka 1% i USA jämfört med april 2023. Det är dock viktigt att komma ihåg att dessa prenumerationstjänster fortfarande är en bra affär för dem som tillhandahåller dem, men som ofta är fallet med dessa jätteföretag är tillväxt extremt viktigt och det verkar alltså inte finnas särskilt mycket av det just nu.
Det kan vara så att dessa tjänster helt enkelt nått en mättnadspunkt när det gäller antalet spelare som vill betala en månatlig prenumeration för att spela – och det är inte som att varken Playstation Plus Premium eller Game Pass Ultimate är särskilt billiga. I februari 2024 meddelade Microsoft att de hade 34 miljoner betalande Game Pass-prenumeranter, och för ett år sedan hade Playstation Plus drygt 47 miljoner prenumeranter.
<social>https://twitter.com/MatPiscatella/status/1787873505092202867</social>
Det kan också vara så att spelare nöjer sig med att köpa ett spel då och då och därmed har svårt att motivera att betala en månadsprenumeration. Faktum är att en nyligen genomförd studie visade att de allra flesta spel som spelas är runt sex år gamla.
Har du Game Pass eller Playstation Plus, och är du nöjd med vad du får för pengarna?
<bild>Prenumerationstjänster är onekligen bra för konsumenterna, men väldigt många verkar ännu vara tveksamma.</bild>