De senaste nyheterna om Irland. Conor McGregor, den berömda MMA-fightern, är fortfarande fast besluten i sin övertygelse om att han kommer att kandidera till presidentposten i Irland senare i år, trots att en ny undersökning visar på ett överväldigande motstånd. Du kan läsa mer om undersökningen här.
Undersökningar som genomförts bland irländska lagstiftare och lokala myndigheter har visat att McGregors nominering till Aras an Uachtarain står inför oöverstigliga hinder, med många som uttrycker tvivel och säger att det "inte finns ett hopp i helvetet" om hans framgång.
Ändå låter sig McGregor inte avskräckas och hävdar att han kommer att återställa makten till folket och ta itu med korruptionen direkt. Hans kandidatur kräver stöd av 20 ledamöter i Oireachtas eller minst fyra lokala råd – ett stöd som för närvarande verkar högst osannolikt.
<social>https://x.com/TheNotoriousMMA/status/1906781099885211921</social>
<social>https://x.com/TheNotoriousMMA/status/1906863199388930104</social>
<bild>Conor McGregor</bild>