De senaste nyheterna om Ryssland och Ukraina. Danmarks statsminister Mette Frederiksen varnade på torsdagen för att en brist på amerikanskt militärt stöd till Ukraina skulle innebära ett betydande bakslag inte bara för Ukraina utan också för EU och Nato.

– Om USA bestämmer sig för att inte ge Ukraina vad som behövs skulle det vara ett allvarligt bakslag för Ukraina och för Europa och för Nato, sade Frederiksen på en gemensam presskonferens med EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Danmarks statsminister Mette Frederiksens kommentarer kom samtidigt som Danmark förbereder sig för att ta över ordförandeskapet i EU. Uttalandet följer på rapporter om ett kommande samtal mellan president Trump och president Zelensky om pausade amerikanska vapenleveranser.

<bild>Danmarks statsminister Mette Frederiksen ger ett pressuttalande i början av EU-toppmötet, vid EU:s högkvarter i Bryssel, den 20 mars 2025</bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *