Tour de France har precis avslutats (ja, herrarnas lopp) och nedräkningen har börjat för 2026 års upplaga, som återigen kommer att ha en internationell avgång, till skillnad från i år, som ägde rum 100 % inne i Hexagon. Barcelona kommer att vara staden där nästa Tour de France avgår, den 4 juli 2026, med tre etapper som äger rum i Katalonien.

Barcelonas borgmästare Jaume Collboni gjorde en presentation idag med de första detaljerna om de etapper som kommer att äga rum i Barcelona. Firandet av turnén kommer att sammanfalla med att staden utses till UNESCO:s världshuvudstad för arkitektur, och den första etappen kommer att dra nytta av de vackra gatorna och byggnaderna, eftersom det kommer att vara ett 19,7 km långt tempolopp mellan Parc del Fòrum vid Sant Martí-distriktet till Montjuïc. Det kommer att innehålla en rundtur i det modernistiska Sant Pau-komplexet och en parad ner Avinguda Gaudí för att nå Sagrada Família.

"Evenemanget kommer att vara öppet för alla medborgare och kommer att fira två av stadens mest emblematiska, ikoniska och historiska platser: det historiska komplexet av det tidigare Sant Pau-sjukhuset och Sagrada Família-templet. Målet är att det här evenemanget ska bli det mest spektakulära i loppets historia", skriver stadshuset i ett pressmeddelande.

Den andra etappen kommer att äga rum mellan städerna Tarragona och Barcelona, åtskilda av 178 kilometer, mestadels platt genom kuststäder som Torredembarra, El Vendrell, Vilanova i la Geltrú och Sitges innan du bestiger Montjuic igen tre gånger. Den tredje etappen kommer att äga rum i Granollers.

Det blir tredje gången som Touren besöker Barcelona efter 1957, 1965 och 2009, men aldrig tidigare har det varit hem för Grand Départ. Tour de France 2027 kommer också att vara internationell, eftersom den kommer att besöka Skottland, Wales och England.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *