James Gunns Superman hade premiär i fredags på biograferna och har fått strålande recensioner från kritiker och fans. Warner Bros. har helt klart gjort allt för att marknadsföra filmen, början på ett nytt filmuniversum från DC:s superhjältar, inklusive många okonventionella marknadsföringsstrategier, som ett partnerskap med en brasiliansk fotbollsklubb, Esporte Clube Bahia.

Förra veckan visade ES Bahia, med det passande smeknamnet Esquadrão de Aço (Steel Squadron) sin specialutgåva jerse7 med den nya (och lite besvärliga, om du frågar mig) Superman-logotypen. Det är en begränsad upplaga, värd 429,99 R $ (66,13 EUR, 57,39 pund), och det första herrlaget har redan använt den i en 2-1-seger mot Atlético Mineiro. Den nya Stålmannen, spelad av David Corenswet, har också haft en framträdande plats på klubbens sociala nätverk.

<social>https://x.com/ecbahia/status/1942744384186810401</social>

<social>https://x.com/mantosdofutebol/status/1944200692404490479</social>

En stor vinst, med tanke på att Hulk (inte Marvel-hjälten, utan smeknamnet på Atlético Mineiro-spelaren Givanildo Vieira de Souza) gjorde mål i den 91:a minuten och kvitterade matchen… tills Michel Araújo gjorde 2-1 i den 97:e minuten för en stor seger som hjälper Bahía att stanna kvar i topp fyra i Brasileirao Serie A.

Tröjan behåller Puma-logotypen och lägger till den nya DS Studios-logotypen på ryggen, vilket gör den till ett verkligt oemotståndligt samlarobjekt, inte bara för fotbollsfans, utan för Superman-fans. Även om Stålmannen-tröjan bara kommer att användas under en begränsad tid, kan den ge styrka till en av Brasiliens bästa fotbollsklubbar, vinnare av 51 titlar i Bahia State League, även om de inte har vunnit den brasilianska ligan sedan 1988.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *