Den förödande lastbilsattacken i New Orleans, under nyårsfirandet, tog 15 människors liv och lämnade över trettio personer skadade. Lastbilen körde över flera personer på den populära Bourbon Street i staden Louisiana.
Bland offren fanns Tiger Bech, en 28-årig före detta amerikansk fotbollsspelare. Han spelade som receiver på Princeton University och noterade 53 fångster för 825 yards och gjorde tre touchdowns under tre säsonger, från 2016 till 2018.
<social>https://x.com/jackbech7/status/1874538314138542472</social>
Tiger satsade inte på en karriär inom fotbollen, men det gjorde hans yngre bror Jack. Jack Bech spelar för närvarande i det amerikanska collegefotbollslaget TCU Horned Frogs. På X beklagade han sin brors bortgång: "Du inspirerade mig varje dag, nu får du vara med mig i varje ögonblick. Jag har den här familjen T, oroa dig inte. Det här är för oss".
Tigers tidigare tränare i Princeton, Charles W. Caldwell, sa att "han var en ’Tiger’ på alla sätt, en vildsint tävlingsmänniska med oändlig energi, en älskad lagkamrat och en omtänksam vän. Vårt sista samtal handlade om hur stolt jag var över den utveckling han visade under sin tid på Princeton och den framgång han hade efter examen. Jag älskar hela familjen Bech."
<bild></bild>