Michael Newberry, en ung försvarare från den högsta fotbollsdivisionen i Nordirland, har plötsligt avlidit i en ålder av 27 år. Hans klubb, Cliftonville i Belfast, meddelade det i eftermiddags: "Cliftonville FC är förkrossade över att höra om Michael Newberrys plötsliga död".
"Våra kondoleanser går till Michaels familj och vänner, liksom de många lagkamrater han spelade med under sin karriär, och fansen som kommer att vara skakade och ledsna över dessa hjärtskärande nyheter", skriver de i ett uttalande.
NI Football League ställde in en fotbollsmatch som var planerad till kvällens Cliftonville-match mot Dungannon Swifts, liksom en annan match mellan Linfield och Larne. Linfield var Newberrys klubb fram till förra säsongen, och hade fortfarande många vänner där.
<social>https://x.com/cliftonvillefc/status/1873725326175645914</social>
Ingen dödsorsak angavs. Idag, den 30 december, fyllde Newberry 27 år. Han hade gått till Cliftonville den här säsongen, innan han spelade tre år i en annan nordirländsk klubb, Linfield. Mellan 2018 och 2020 spelade han i det isländska laget Ungmennafélagið Víkingur.
Trots att han föddes i England och spelade i ungdomsakademin i Newcastle flyttade han till Nordirland, där han också spelade i det nordirländska ungdomslandslaget.
Andra fotbollsklubbar och institutioner i Nordirland har uttryckt sina kondoleanser och sin chock efter den plötsliga döden. "Tankarna och bönerna från alla i klubben är med Michaels familj och vänner i denna mycket sorgliga tid", säger Linfield.
<bild></bild>