Inter Milan slog Atalanta i den första semifinalen av Supercoppa de Italia, i en fantastisk match som avgjordes tack vare två mål av Denzel Dumfries. Inter var den klara dominanten i italiensk fotboll förra året, och även om den inhemska Serie A är jämnare i år, med tre lag med över 40 poäng (Inter, Atalanta och Napoli), var det Simone Inzaghis lag som fick biljetten till finalen nästa måndag i Riyadh.
Inter har förlängt sin svit på sju raka segrar mot Atalanta, och om de vinner på måndag skulle de ta sin fjärde italienska supercup i rad. Dumfries första mål var en cykelspark, och hans andra mål är redan ett av årets mest spektakulära mål.
<social>https://x.com/SerieA/status/1875089718595158423</social>
<social>https://x.com/ftblmenace/status/1874914251594440859</social>
Ikväll, klockan 20:00 svensk tid, möter Juventus Milan i den andra semifinalen. Det blir den första Milan-matchen för den nya tränaren Sergio Conceição, som utsågs efter att Paulo Fonseca fick sparken förra veckan.
<bild></bild>