Eddie Murphy är åter i rampljuset, den här gången med actionkomedin The Pickup på Prime Video.
I en färsk intervju med Variety kom samtalet in på några av hans tidigare filmer – närmare bestämt musikalen Dreamgirls (2006) och komedin Norbit (2007), där han klär ut sig i flera roller. Två helt olika projekt som släpptes med bara några veckors mellanrum.

För sin roll i Dreamgirls belönades Murphy med sin första Oscarsnominering. Men kort därefter möttes Norbit av hård kritik, något som många menar kan ha påverkat hans chanser att faktiskt vinna. Själv ser han dock tillbaka på båda filmerna med stolthet:

Jag älskar Norbit. Den kom ut direkt efter att jag blev Oscarsnominerad. Medierna skrev hur kan han få en Oscar efter detta? Men de är två helt olika filmer… Jag skrev Norbit tillsammans med min bror Charlie. När den kom ut gav de mig en Razzie för både sämsta skådespelerska och sämsta skådespelare. Och jag tänkte, kom igen, så jävla dålig var den inte".

När Eddie Murphy ska nämna sina absolut sämsta komedier är det istället Holy Man och Pluto Nash som han väljer att kasta under bussen.

<bild>Vad tycker du om Eddie Murphy och hans rollprestationer?</bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *