Klimatmodeller för dessa månader hade redan förutspått en särskilt allvarlig El Niño-händelse i Oceanien, men dess förekomst påverkar och är direkt kopplad till andra klimatfenomen runt om i världen, varav ett är torkan i Indien. Landet och den asiatiska subkontinenten har upplevt en särskilt torr juni, med den femte torraste juni som registrerats sedan mätningarna började 1901. Monsunen förväntas börja i juli, men nederbörden förväntas bli lägre denna gång, vilket har väckt varningsklockor i landet.
Enligt rapporter från Reuters tillhandahåller monsunen 70 procent av de årliga vattenreserverna för att fylla på vattenkällor och förse jordbruket, en industri värd 4 000 miljoner dollar som ger direkt sysselsättning och försörjning för hälften av Indiens befolkning.
Indiens meteorologiska avdelning (IMD) förutspår att monsunregnet i juli kommer att vara mindre än 94 procent av det långsiktiga genomsnittet. Detta sker vanligtvis under år som påverkas av El Niño. Tidigare har Indien haft under genomsnittet nederbörd under de flesta El Niño-år, vilket ibland lett till svåra torkor som förstört grödor och tvingat myndigheterna att begränsa exporten av vissa spannmål.
Trots den osäkra situationen hoppas bönderna fortfarande kunna plantera sina sommargrödor (ris, bomull, majs och soja), förutsatt att regnen ökar de kommande dagarna, enligt prognosen från meteorologiska tjänsten.
<bild></bild>