En ny Night at the Museum är på gång på 21 Laps för 20th Century Fox, och har för närvarande tagit med författaren Tripper Clancy för att skriva en omarbetning av filmen.
Som Deadline rapporterat kommer denna nytolkning att vara en ny berättelse som utspelar sig på museet med helt nya karaktärer. Shawn Levy, regissören av de tre ursprungliga Night at the Museum filmerna, kommer att återvända som producent tillsammans med Dan Levine.
I 2009 års Night at the Museum spelades Ben Stiller som en nattvakt på ett museum som upptäckte att alla utställningar kom till liv efter mörkrets inbrott. Filmen fick två uppföljare och hela trilogin drog in mer än en miljard dollar totalt i biljettkassan. Det är för närvarande okänt om Ben Stiller eller någon av birollsinnehavarna från den ursprungliga trilogin kommer att återvända, men eftersom detta betecknas som en nytolkning kan vi få se en helt annan rollbesättning för den här nya berättelsen.
<bild></bild>