Senaste tiden har det kommit alltfler positiva rapporter från utvalda personer som fått se delar av den kommande Gladiator II.
Nu rapporterar GeekTyrant att klipp från filmen visades under expot 2024 CineEurope, där bland annat skaparen Ridley Scott och Paramount-höjdaren Mark Viane medverkade och hade ett litet anförande. Där avslöjade sistnämnda att Gladiator II har några av de "biggest action sequences ever put on film". Och det låter ju lovande.
I filmen får vi följa Lucius, son till originalets ruskprick Commodus, som även träffade Maximus och ser honom som en god förebild. Vi förmodar att det även kommer vankas feta slagsmål i Colosseum, men om det faktiskt blir så vet vi först då filmen har premiär den 15 november.
<bild>Det blir av förklarliga skäl ingen Russel Crowe denna gång.</bild>