Om bara några dagar har The Super Mario Galaxy Movie premiär på biografer världen över och bjuder Nintendo- och spelfans på ännu ett episkt äventyr i det färgstarka universumet. Filmen introducerar en rad nya karaktärer som spelas av stora stjärnor, inklusive Brie Larson som Rosalina och Benny Safdie som Bowser Jr. De ansluter till en redan stjärnspäckad ensemble med Chris Pratt som Mario, Anya Taylor-Joy som Princess Peach, Seth Rogen som Donkey Kong, Keegan-Michael Key som Toad, Jack Black som Bowser och fler därtill.
En annan stor karaktär som bekräftats dyka upp i filmen är Star Fox-hjälten Fox McCloud, även om det ännu är oklart hur stor roll Nintendos ikoniska pilot får. Klart är dock att detta sannolikt bara är början på Star Foxs resa på vita duken, särskilt med tanke på vem som gör rösten.
Det har nämligen bekräftats via Instagram att The Running Man- och Top Gun: Maverick-stjärnan Glen Powell gör rösten till Fox McCloud. Med hans erfarenhet som Hangman är det minst sagt ett passande val. Glen Powell själv säger att han är: "Born to Barrel Roll".
<social>https://www.instagram.com/p/DWY33wIAHOg</social>
Uppföljaren har biopremiär nästa vecka, den 1 april.
<bild>Powell kan ett och annat om flygning såklart.</bild><bild>Har du bokat biobiljett?</bild>