Efter ett mållöst Manchester-derby mellan City och United försvarade Pep Guardiola sin spelare Phil Foden, särskilt efter de förolämpningar han utsattes för på planen, med låtar som refererade till hans mamma. "Jag förstår inte hur de människor som har med Phils mamma att göra. Det är en brist på klass och de borde skämmas", sa Guardiola, som menade att det inte representerade Manchester United, utan snarare folket. – Vi är så utsatta, de människor som nu syns på skärmarna inom fotbollen. Managers, ägare, speciellt spelarna".

Fodens mamma, Claire Rowlands, skapade rubriker i januari 2024 när hon bötfälldes för att ha svurit till en polis på en nattklubb.

<social>https://x.com/manufcnow/status/1908928655088300044</social>

<social>https://x.com/BeanymanSports/status/1908944025471643904</social>

Guardiola pratade också om lagets form och sa att det inte bara är Phil som har dippat i år, det är hela laget. "Det är inte en, det skulle vara lätt, det är alla. I en lång karriär har du alltid säsonger när du inte är det, han kommer tillbaka, sa Guardiola, som kramade om Foden när han lämnade planen. Mancunian-spelaren gjorde 19 mål i Premier League förra säsongen, men har bara gjort sju i år.

Manchester Citys oavgjorda resultat gör att de ligger på femte plats i Premier League, och om Newcastle slår Leicester ikväll skulle de falla till sjätte plats, långt från Champions League-platserna för nästa säsong.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *