På onsdagen nådde FC Barcelona och Hansi Flick en överenskommelse om att förnya hans kontrakt till 30 juni 2027. Tysken skrev på på klubbens kontor tillsammans med Barça-presidenten Joan Laporta, förste vicepresidenten Rafa Yuste och sportchefen Deco, samt Flicks agent, Pini Zahavi.

Det första året i Can Barça har bekräftat att Laportas önskan att ta med sig den tyska tränarakademin till klubben har fungerat. Hans-Dieter Flick har fått hela Barcelona att tro på ett projekt som verkade långt ifrån att kunna konkurrera om alla titlar. Förändringen av spelarnas mentalitet, tillsammans med comebackerna och den inhemska trippeln, har väckt fansens interna eld att återvända till arenan.

Även om starten gjorde oss försiktiga med vissa aspekter, som de två förlusterna mot Monaco, när laget kom på rätt spår slutade det med en vinstprocent på 73 % för säsongen och vann 43 av 54 matcher under tysken. För att göra saken värre är Flick fortfarande obesegrad i finaler, med ytterligare två mot Real Madrid i den spanska supercupen och Copa del Rey, där han vann sju av sju finaler.

Den enda nackdelen har varit i Champions League, med förlusten mot Inter Milan i förlängning. Men jag tror att många Barcelona-fans skulle ha skrivit på i början av säsongen för att vara i semifinal i Champions League, bara några minuter från att kvalificera sig till finalen för första gången på tio år.

Det verkar som att detta bara har börjat och att Culers kommer att njuta av Flicks fotboll i minst två år till.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *