Wimbledon-finalen i damsingel bjöd inte på många överraskningar: i en sällsynt 57-minutersfinal dominerade Iga Swiatek matchen från början till slut och slutade 6-0, 6-0 mot Amanda Anisimova. Första Wimbledon-segern för den polska spelaren, och första titeln sedan hennes Roland Garros-vinst förra året.
Det har inte varit ett lätt år för Swiatek, men med Sabalenka ute ur bilden lyckades hon ta den andra segern med 6-0, 6-0 i Grand Slam-singelfinalen under den öppna eran, och förbättrade sitt rekord till sex segrar och ingen förlust i stora finaler.
En stor besvikelse för Anisimova, men totalt sett en bra prestation för den amerikanska spelaren som kommer att nå topp 10 på WTA för första gången i sin karriär nästa vecka, och som också vann sin första seger över en världsetta, Aryna Sabalenka i semifinalen.
<bild></bild>