De senaste nyheterna om Japan. Val till Japans överhus hölls på söndagen och för första gången sedan 1955 förlorade den styrande koalitionen mellan Liberaldemokratiska partiet (LDP) och Komeito sin majoritet. Väljarna har varit särskilt kritiska till den nuvarande regeringen under ledning av Shigeru Ishiba, som tvingats avisera en allmän prishöjning, och som de är missnöjda med hans hantering av de tullar som president Trump infört.

Detta har gett Sanseitos högerextrema opposition vingar att växa snabbt i det japanska parlamentet, som steg från ett mandat till 14 igår. Sanseito är ett parti som bildats under parollen "Japan först" där en av dess huvudparoller är att begränsa invandringen till landet, utesluta utlänningar från sjukvård och välfärd, och skriva om konstitutionen för att återinsätta kejsaren som statschef, återupprätta armén som institution och återinföra obligatorisk militärtjänst. enligt BBC.

Sanseito blev populärt under covid-pandemin för att sprida falska nyheter och regeringskonspirationsteorier, i en diskurs som är mycket lik den som finns i andra alternativa högerrörelser som har vuxit fram under det senaste decenniet runt om i världen.

Premiärminister Ishida, som många beskyller för att inte vara lika konservativ som sin föregångare Shinzo Abe, har för sin del, och trots att han i praktiken förlorat den lagstiftande makten i landet, inga planer på att avgå. Hur han tänker behålla den effektiva makten över landet i sex år fram till nästa val är fortfarande en öppen fråga.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *