Den älskade spelserien återuppstår från graven och förbereder sig för storstilad entré till Switch 2, likväl som Playstation 5, Xbox Series X/S samt PC. För första gången på 14 år kommer vi alltså kunna rulla upp allt från skyskrapor till spikar och kossor i ett helt nytt äventyr där kungen av kosmos återigen har ställt till det.
Så nu är det upp till dig, prinsen, och hans 68 kusiner att rulla samman världens föremål och återskapa himlavalvet, ett äventyr som denna gång kommer att ta dig genom flera olika epoker i historien. Från istiden till dinosaurierna och feodala Japan.
Spelet bjuder på helt nya banor, ett nytt (galet) soundtrack, och nya verktyg som en magnet som suger åt sig närliggande prylar. Därtill kommer man även introducera ett onlineläge för upp till fyra spelare. Kort och gott, Katamari är tillbaka, knasigare än någonsin. Spana in trailern här nedan.
<video>