Paula Badosa har inte återhämtat sig från de ryggskador som har plågat hennes karriär sedan 2023, vilket nästan förstörde karriären för den en gång världstvåan. Semifinalen hon nådde i Australian Open har varit höjdpunkten på ett år som inte förbättras, eftersom hon var tvungen att dra sig ur Miami Open på grund av smärta inför sin planerade match mot Alexandra Eala i åttondelsfinalen.

Badosa, som vann Comeback Player of the Year av WTA förra året, var tvungen att dra sig tillbaka från Indian Wells förra veckan. För att nå åttondelsfinalen i Miami var Badosa tvungna att besegra Claura Tauson i en match som slutade 6-3, 7-6(3) och som krävde en medicinsk timeout.

Badosas tillbakadragande gör det möjligt för den 19-åriga Alexandra Eala att fortsätta skriva historia, efter att hon blev den första spelaren från Filippinerna att besegra en topp 10: Eala, världsnummer 140, besegrade världsnummer 5 och Australian Open-mästaren Madison Keys. Det är också första gången i sin karriär som hon har vunnit tre matcher på tournivå (walkovern från Badosa räknas inte). Hon kommer nu att möta en ännu tuffare rival, Iga Swiatek, i kvartsfinalen.

På annat håll i Miami Open besegrade världsettan Aryna Sabalenka Danielle Collins, och en annan överraskning i turneringen, polskan Magda Linette, världsnummer 34, som besegrade världstrean Coco Gauff.

Miami Open kvartsfinaler i damsingel:

  • Linette vs. Paolini: 18:00 GMT tisdagen den 25 mars
  • Sabalenka vs. Zheng: 0:00 GMT på onsdag den 26 mars
  • Raducanu vs. Pegula: Onsdag 26 mars, TBD
  • Eala vs. Swiatek: Onsdag 26 mars, TBD

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *