Kylian Mbappé gav sin första intervju sedan han kom till Spanien sommaren 2024 för att gå med i Real Madrid. I TV-programmet "El Objetivo " från kanalen La Sexta pratade den franska spelaren, som talade flytande och nästan felfri spanska, om många saker, mestadels upprepade han saker han sagt tidigare, som att förverkliga en dröm genom att gå med i Real Madrid.

En av de mest intressanta delarna av intervjun var när han pratade om hur hans mamma, Fayza Lamari – en före detta handbollsspelare – försvarade henne från den negativa bild som den allmänna opinionen bygger upp kring henne, och motbevisade tron på att hon är hans agent, som förhandlade fram mycket höga lönevillkor för sin son med Real Madrid. "Allt är falskt. Hon är inte min agent, hon är min mamma. Hon vill bara det bästa för sina barn. Hon gör samma sak med min bror, men eftersom han inte är lika känd som jag så uppmärksammas han inte av folk.

Mbappé säger att "folk alltid har haft en ganska hård bild av henne av många anledningar. I fotbollsvärlden gillar folk inte många tjejer. En tjej som gör en av de viktigaste sakerna inom fotbollen, många människor ser det inte bra, sa fotbollsspelaren, som tackade henne för allt hon har gjort för honom.

Han tillade senare att när han måste göra några val eller behöver vägledning, pratar han med sin far, som han delade passionen för fotboll, medan hans mamma erbjuder den "mer mänskliga sidan".

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *