Medan alla fotbollsfans för närvarande fokuserar på VM, kommer de flesta inhemska ligor i Europa att starta bara en månad senare, i augusti, och det inkluderar LaLiga. Det spanska fotbollsförbundet offentliggjorde på tisdagen kalendern för alla tävlingar under 2026/27 (som har skapats medvetet, den är inte längre slumpmässig, för att bättre kunna anpassa sig till viktiga matcher på olika helger).

LaLiga, den spanska förstadivisionen, börjar under helgen den 16 augusti 2026. Den första omgången inkluderar matcher mellan FC Barcelona och Athletic Club, Real Madrid mot Real Sociedad, Valencia mot Real Betis och Atlético de Madrid mot nyligen uppflyttade Málaga CF. Mästerskapet avslutas den 30 maj 2027.

Dock kan lag som har flera spelare i VM-semifinaler och finaler (vilket kan vara Real Madrid, Barcelona, Atlético de Madrid och Athletic Club) spela en vecka senare.

RFEF har också avslöjat datumen för de kommande Clásicos och derbyn, som passar in i det vanliga schemat från de senaste åren (exakta datum bekräftas, men den första Clásico mellan Real Madrid och Barcelona kommer att äga rum runt den 25 oktober på Camp Nou).

Det blir ett stort jullov, mellan 22 december och 2 januari. De har också bekräftat återkomsten av "Retro matchday" den 11 april 2027 för matchdag 31.

Viktiga datum i LaLiga 2026/27



Clásicos:




  • FC Barcelona mot Real Madrid: Matchdag 10, 25 oktober 2026

  • Real Madrid vs. FC Barcelona: Omgång 35, 9 maj 2027



Madridderby:



Atlético de Madrid mot Real Madrid: Matchdag 7, 20 september 2026
Real Madrid vs. Atlético de Madrid: Omgång 30, 4 april 2027

Barcelonaderby:




  • RCD Espanyol vs. FC Barcelona: Matchdag 18, 3 januari 2027

  • FC Barcelona vs. RCD Espanyol: Omgång 32, 18 april 2027



Baskiskt derby:




  • Athletic Club vs. Real Sociedad: Matchdag 11, 1 november 2026

  • Real Sociedad vs. Athletic Club: Matchdag 34, 2 maj 2027



Seville-derbyt:




  • Sevilla mot Betis: Matchdag 13, 22 november 2026

  • Betis mot Sevilla: Matchdag 23, 7 februari 2027



Internationella uppehåll:




  • Mellan 21 september och 6 oktober

  • Mellan 9 och 17 november

  • Mellan 22 och 30 mars



Är du taggad på LaLiga 2026/27?

<bild></bild> Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *