Vi pratade igår om förmodligen det sämsta laget i Premier Leagues historia: Southampton, den tidigaste nedflyttade klubben (som redan har bekräftats falla till Championship med sju matcher kvar, efter bara 2 segrar, 4 oavgjorda och 25 förluster). Men 24 timmar senare slogs ett annat oönskat rekord av Leicester City: det första laget i Premier Leagues historia att förlora åtta hemmamatcher utan att göra ett enda mål.

<social>https://x.com/LCFC/status/1909527887759524249</social>

Ruud Van Nistelrooy utsågs till tränare mitt under säsongen och ersatte Julen Lopetegui, och trots att han vann sin allra första match gick det inte att rädda laget, vars nedflyttning är allt annat än bekräftad med 17 poäng, efter 4 segrar, 5 oavgjorda och 22 förluster. Deras senaste match var 0-3 mot Newcastle (vilket också ledde till att Manchester City föll till sjätte plats och missade en Champions League-plats), och den följer på en svit av åtta hemmaförluster utan att göra mål, och alltid förlora med 2 eller fler mål.

Ännu en stor besvikelse för ett lag som för nio år sedan vann en Premier League-titel, något som är otänkbart idag med tanke på att de är på väg att bli nedflyttade igen. Tränaren Ruud Van Nistelrooy sa till Sky Sports att det mest oroande var att han har provat "olika saker, olika strukturer, olika spelare på olika positioner och resultaten är inte där".

<social>https://x.com/WhoScored/status/1909349326482293186</social>

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *