Om tre år går de olympiska spelen av stapeln i Los Angeles 2028. Detaljer om öppningsceremonin avslöjades igår, den 14 juli 2025, tre år innan spelen börjar fredagen den 14 juli 2028.

Och ceremonin kommer att använda stadens ikonografi på ett bra sätt, som äger rum på två olika platser, LA Memorial Coliseum, stadion som först byggdes 1923, som var värd för de olympiska spelen 1932 och 1984, och SoFi Stadium i Inglewood, nuvarande hem för NFL-lagen Los Angeles Rams och Los Angeles Chargers. som kommer att vara värd för simevenemangen.

Organisationen hoppas avsiktligt att fånga den ikoniska "gyllene timmen" av solnedgången, så den kommer att börja klockan 17:00 lokal tid. Det är dåliga nyheter för oss europeiska fans, eftersom det börjar kl. 01:00 BST, 02:00 CEST följande dag, lördagen den 15 juli 2028.

Vi måste stanna uppe hela natten om vi vill hinna med många av evenemangen. Om du är riktigt, riktigt noggrann kan du redan börja utforma din visningsplan eftersom den fullständiga tidtabellen har släppts för varje evenemang under de två veckor som spelen pågår, från den 12 juli till den 30 juli. Du kan läsa den här per dag och per session.

Med tre år kvar kan det naturligtvis komma att ändras, men vissa beslut är huggna i sten, som att byta ut friidrotts- och simtävlingar så att friidrottstävlingarna nu äger rum under den första veckan. "Det olympiska tävlingsschemat har noggrant utvecklats för att säkerställa att världens bästa idrottare kan tävla i LA", säger LA28:s vd Reynold Hoover via Reuters.

Totalt 844 evenemang med biljett till de tredje olympiska spelen som hålls i Los Angeles. Är du förväntansfull inför Los Angeles 2028?

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *