Japanska spel var länge den gyllene standarden när det kommer till TV-spel, vilket kanske inte var så konstigt med tanke på att det främst var Nintendo och Sega (och senare Sony) som sålde konsoler. Någonstans i samband med Xbox-lanseringen år 2001 började detta dock skiftas, och västerländska spel blev betydligt vanligare på bekostnad av de japanska.
Det här ledde till att många japanska utvecklare började utveckla spel för en västerländsk publik, ofta med ganska blandat resultat, men sedan många år har den japanska spelvärlden hittat rätt igen. Under de senaste åren har dock en ny konkurrent dykt upp, nämligen Kina.
Kinesisk spelindustri växer så det knakar med spel som {Genshin Impact} och {Black Myth: Wukong}, och i en intervju hos Entax (via Automaton) fick Smash Bros-skaparen Masahiro Sakurai frågan om vad han tycker japanska utvecklare gör bör göra åt detta för att fortsätta vara relevanta. Hans svar var något vi gissar att många kommer sympatisera med:
"It’s not really my own idea, but as an industry trend, I think Japanese people should keep pursuing the things that Japanese people like."
Och de som köper japanska spel utanför landets gränser, vill ha det just japanska, menar han:
"I think that they seek the uniqueness and fun of Japanese games."
Hur ser du på saken, bör japanska spelutvecklare anpassa sig eller fortsätta göra spel på sitt sätt?
<bild>Spelar du mest västerländska eller japanska spel?</bild>