För första gången sedan den ryska invasionen i Ukraina inleddes på mer än tre år har massprotester hållits mot president Volodymyr Zelenskyj, efter att Ukrainas parlament godkänt ett lagförslag som ger riksåklagaren full tillsyn över den nationella antikorruptionsbyrån (NABU) och den specialiserade åklagarmyndigheten mot korruption (Säpo), två antikorruptionsbyråer.

Resultatet av denna lag, som snabbt godkändes på tisdagen tack vare Zelenskys absoluta majoritet, kommer att minska befogenheterna för de två organen eftersom den ger större kontroll till regeringen, ett drag som kommer att driva bort drömmen om att gå med i Europeiska unionen. EU har sagt att Ukraina måste vidta kraftfulla åtgärder mot korruption, och denna lag, som ger mer kontroll till regeringen (åklagaren utses av presidenten), undergräver tidigare ansträngningar.

Det är därför hundratals människor samlades i Kiev, Lviv, Dnipro och Odesa på tisdagen för att protestera. NABU och Säpo, som skapades efter Euromajdanrevolutionen och Värdighetsrevolutionen 2014 just för att bekämpa korruptionen i Ukrainas regering, kommer att vara värdelösa nu, säger demonstranterna. En av dem bar en affisch med texten "Vi valde Europa, inte autokrati".

I det dagliga tv-sända meddelandet på tisdagskvällen sa Zelenskyj att lagen stiftades för att rensa de två myndigheterna från "ryskt inflytande" och försäkrade att båda myndigheterna fortfarande skulle arbeta. På måndagen grep ukrainska myndigheter två av landets anställda misstänkta för att arbeta för ryska specialtjänster.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *