Under ett möte nyligen i Washington åtog sig höga säkerhetstjänstemän från Mexiko och USA att anta en förstärkt strategi mot organiserad brottslighet, i syfte att ta itu med narkotika- och vapenhandel över sin gemensamma gräns (via Reuters).
Med ökande påtryckningar från USA, som har antytt handelssanktioner om Mexiko inte intensifierar sina insatser mot fentanylsmuggling och illegal migration, kom båda sidor överens om samordnade åtgärder som ska införas under de kommande veckorna.
Även om detaljerna fortfarande diskuteras, understryker initiativet att det är mycket angeläget att ta itu med de kriser som påverkar båda nationerna. För närvarande återstår det att se hur dessa åtgärder kommer att omsättas i konkreta resultat.
<bild></bild>