Neymar Jr:s återkomst till Santos, hans ursprungliga klubb innan han skrev på för Barcelona, är allt annat än vacker. Stjärnan har misslyckats med att göra ett avtryck, vilket har gjort att Santos har hamnat på nedflyttningsstrecket, och fansen börjar tröttna på att han verkar bidra med fler kontroverser än mål. Den senaste hände igår kväll, i en 2-1 förlust mot Sport Club Internacional.
Hans plåga började när han med eftertryck firade ett mål som inte hade passerat mållinjen. Han började fira utan att kolla om bollen hade gått in helt, stoppad i sista sekunden av målvakten.
<social>https://x.com/multiversodoleo/status/1948210321157419482</social>
"Den här killen respekterar inte Santos egna fans. Ärligt talat, han må vara en stjärna, men en sådan kille förgiftar bara laget och kommer att sänka Santos", sa supportern Luan Rodrigo på X.
Kort därefter hamnade han i en hetsig dispyt med ett som tittade på matchen. På X skämtar LucasManetta om att han har ett mer raseriutbrott än gjorda mål 2025. Sedan han kom till Santos i februari 2025 och avslutade en 16 månader lång måltorka med en straff har han bara gjort fem mål på 15 framträdanden, bara ett i ligan.
<social>https://x.com/LucasManetta/status/1948212429923430602</social>
Enligt EFE krävde supportern att han skulle "hedra tröjan", medan Neymar svarade att han "gav allt" på planen. Och i lördags provocerade Neymar fansen till den nyligen uppflyttade och mer ödmjuka klubben Mirassol: han pekade på sitt Santos-emblem och höjde pekfingret mot munnen och beordrade publiken att vara tyst. Det slutade med att Santos förlorade matchen.
<bild></bild>