Pocketpair förbereder sig för att släppa {Palworld} 1.0 den 10 juli, något vi skrivit om tidigare, och det verkar bli betydligt mer än en symbolisk uppdatering. John "Bucky" Buckley, kommunikations- och publiceringsansvarig hos studion, berättar att han just nu försöker få ordning på en ändringslogg som omfattar hela 27 PDF-sidor.
27 sidor hintar om en smått otroligt matig uppdatering och då är allt innehåll ännu inte presenterat, men sedan tidigare vet vi att version 1.0 bland annat ska få ett nytt vingpaket som låter spelaren flyga, fler Pals och föremål samt den enorma World Tree – något trailers antytt blir en viktig del av spelets fortsatta berättelse.
<video>
Befintliga sparfiler ska fungera även efter uppdateringen, men Buckley har samtidigt sagt att spelare kanske ändå vill börja om från början för att få en så bra start som möjligt med allt nytt innehåll.
Källa: PC Gamer
Ska du börja om från början när {Palworld} släpps i 1.0-skrud?
<bild>INTE en Pokémonboll.</bild>