HBO Max och DC Studios har släppt en red-band-trailer för den kommande säsong 2 av Peacemaker, som har premiär torsdagen den 21 augusti 2025. Trailern bjuder på en kavalkad av grovt språk, blodiga strider och absurd humor i klassisk James Gunn-anda. Bland höjdpunkterna syns scener med lemlästning, ögonglober som rycks ut och bisarra sexorgier.

John Cena återvänder som Peacemaker, anti-hjälten som fortfarande brottas med sin moraliskt tveksamma syn på fred. I den nya säsongen hamnar han i en parallell värld där han är både omtyckt och i ett förhållande med Emilia Harcourt, samtidigt som Rick Flag Sr., spelad av Frank Grillo, är ute efter hämnd för sin sons död – en konflikt som kopplar tillbaka till första säsongen och The Suicide Squad.

Säsongen placerar sig i det nystartade DC-universumet och knyter ihop handlingen med den kommande Superman-filmen, där även Hawkgirl, Green Lantern och Maxwell Lord gör framträdanden. Trailern visar upp storskaliga actionscener, alternativa versioner av Peacemaker och färgstarka multiversumäventyr. Serien består av åtta avsnitt som släpps veckovis på HBO Max fram till oktober.<social>https://www.youtube.com/watch?v=NHECcgVnDyo&ab_channel=HBOMax</social>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *