Trots att {Stellar Blade} fortfarande är exklusivt till Playstation 5, och det mesta tyder på att det kommer förbli exklusivt under överskådlig tid, tycks den kommande uppföljaren släppas till fler format.

Enligt den koreanska sajten Playforum.net har utvecklaren Shift Up nämligen skaffat ett utvecklingskit för Switch 2, där planen är att släppa Stellar Blade 2 till Nintendos hybridkonsol. I rapporten framgår det att arbetet med en version till Switch 2 redan påbörjats, som en del av studions ambition att bredda sig bortom enbart Playstation.

Det är för övrigt inte det enda Switch 2-relaterade som hänt hos Shift Up. För att fira att Stellar Blade sålt över tre miljoner exemplar, köpte studion in 300 Switch 2-enheter att ge bort till sina anställda – både som belöning för spelets enorma framgång och som ett sätt att låta teamet bekanta sig med tekniken.

Shift Up själva har dock hittills tillbakavisat alla rykten om en Switch 2-version av uppföljaren och säger:

"Nothing has been confirmed regarding the development of the Nintendo Switch 2."

<bild>Även Switch 2-ägare tycks få vara med och rädda världen.</bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *