Spel och tech-sektorn blöder jobb, och det har tyvärr blivit lite av standard de senaste två åren att läsa om bolag som gör sig av med personal. Eller ja, "effektiviserar organisationen" som det i många fall så ofta heter.
Men ett företag som gått emot strömmen är Nintendo, och i en intervju nyligen så berättade Reggie om att uppsägningar helt enkelt inte är en del av företagets DNA. Istället för att göra sig av mer personal när det var tufft så valde man att bära ansvaret. Ett tydligt exempel på detta är dåvarande chefen Iwata som sänkte sig egen lön med 50 procent när det stormade som mest under Wii U-perioden.
Reggie berättade att:
"We thought about people from the standpoint that we never wanted to go through layoffs or mass eliminations of people. It just wasn’t in our DNA"
Resonemanget är att uppsägningar riskerar splittra team och sänker moralen. Vilket är två saker som Nintendo alltid vill undvika, och istället ser man alltså långsiktigt, samt försöker lösa problemen på andra sätt. En "hunker down"-mentalitet helt enkelt, vilket också sticker ut i en bransch där giganter som Microsoft, Epic och Sony gång på gång har gjort sig av med hela team.
<bild></bild> Läs hela nyheten här