Och sedan säger de att systemet misslyckas med att återintegrera individer i samhället, men idag har vi bevittnat vad som tydligt kan beskrivas som ett politiskt mirakel. Det visar sig att den tidigare borgmästaren i Rom och framstående medlem av landets högerextrema block, Gianni Alemanno, nu har blivit en proaktiv förespråkare för fångars rättigheter i landets fängelser.

Alemanno började sin politiska karriär i mycket ung ålder. Han började i ungdomsförbundet inom det postfascistiska MSI-partiet, tjänstgjorde under den avlidne premiärministern Silvio Berlusconi som jordbruksminister och var Roms borgmästare från 2008 till 2013. För ett och ett halvt år sedan fängslades han efter att ha dömts för påverkanshandel och maktmissbruk, och frigavs den 24 juni. Upplevelsen, föreställer vi oss, måste ha varit en ögonöppnare för honom.

Även om han inte har övergett sina idéer eller sin ståndpunkt, började han i ungdomsförbundet inom det postfascistiska MSI-partiet, tjänstgjorde under den avlidne premiärministern Silvio Berlusconi som jordbruksminister och var Roms borgmästare från 2008 till 2013. Han söker nu en (osannolik) balans mellan en hård hållning i lagen och fångars rättigheter, inom ett av Europas mest överfulla fängelsesystem.

"Endast de som har suttit i fängelse, eller har släktingar där, förstår fängelseproblemet. Resten förstår det inte; de ser det inte alls," sa Alemanno till Reuters i en intervju.

Hur som helst har Gianni Alemanno funnit sig en märklig allierad i sin kamp. Han har slagit sig samman med den tidigare generalen Roberto Vannacci i sitt nya högerextrema parti, Futuro Nazionale, som siktar på att stjäla mark från Meloni i det kommande valet 2027, och vars retorik kretsar kring krigshetsande och följande uttalande om migration: "Vi har inget invandringsprogram; Vi har ett återvandringsprogram."

Lycka till, Alemanno. Du kommer att behöva det.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *