Microsoft och Xbox framtid är i gungning och ryktena kring studios som är i farozonen har florerat i flera dagar nu. Bland annat uppges både Arkane, Undead Labs och Ninja Theory att skrotas helt, bara för att nämna några.

Nya uppgifter gör gällande att även Rare är en av de som kan påverkas kraftigt av omstruktureringarna och enligt Christopher Dring från The Game Business innebär detta en potentiell försäljning eller kraftig reducering av personal.

Rare har varit en del av Xbox sedan Microsoft köpte studion 2002 och ligger bakom klassiska spelserier som Banjo-Kazooie, Perfect Dark, Killer Instinct och Viva Piñata. Under senare år har studion främst fokuserat på Sea of Thieves, samtidigt som det nyligen bekräftades att det långvariga projektet Everwild lagts ned som en del av Microsofts omfattande nedskärningar.

Microsoft har ännu inte kommenterat uppgifterna om Rares framtid. Därför bör de i nuläget betraktas som obekräftade rykten.

<social>https://bsky.app/profile/patlike.bsky.social/post/3mppvl5am2k2v</social>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *