Det har under drygt ett års tid varit högt tempo på riktiga dunderveteraner som varit med och definierat Nintendo, och som nu lämnat företaget – oftast för att gå i pension. Några exempel är Kensuke Tanabe, Hideki Konno och Goro Abe, där vi idag har den trista uppgiften att lägga ännu ett namn till listan.

Den här gången handlar det om Takashi Tezuka. Han var med och skapade det allra första Super Mario Bros tillsammans med Shigeru Miyamoto redan 1985, och han var game director på legendariska titlar som Super Mario Bros 3, {Super Mario World} och {The Legend of Zelda: A Link to the Past}, samt producent för {Animal Crossing}. Han var även med och skapade Yoshi och har sedan dess haft viktiga roller i otaliga Nintendo-klassiker, däribland som supervisor på {The Legend of Zelda: Breath of the Wild} och producent för {Super Mario Bros Wonder}.

Nästa månad blir hans sista hos Nintendo, och det blir givetvis inga små skor att fylla för företaget – som även meddelar att Takuya Yoshimura, Katsuhiro Umeyama och Keiko Akashi också går i pension. Det står alltså klart att det gamla garde som skapat och definierat Nintendos spelsatsningar (innan de började med TV-spel gjorde de i huvudsak leksaker och brädspel) i högt tempo är på väg bort.

Mycket talar lyckligtvis för att Nintendo förberett sig och har många fina yngre talanger redo att ta över, men oavsett detta är det en era på väg att gå i graven.

<bild>Stort tack för alla underbara spel!</bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *