Immaculate heter en ny skräckfilm från Neon, distributören bakom It Lives Inside, Possessor, Infinity Pool och andra kusliga rullar. Sydney Sweeney spelar här en nunna som flyttar till ett nytt och prestigefyllt kloster på den italienska landsbygden.
Sweeney tror att Gud räddat henne från ondskan, men hon blir snart besviken när hon börjar kräkas och svimma i klostret, och det visar sig att hon är gravid. Hennes medsystrar tror inte att det rör sig om en jungfrugraviditet och fattar genast misstankar.
För att testa hennes tro och hennes engagemang till Gud börjar klostret utsätta henne för tortyrritualer. Allt ser klassiskt blodigt ut i trailern nedan. Immaculate släpps i USA den 22 mars och kommer sannolikt hit senare under året.
<video>
<bild>Sydney Sweeney dyker även upp i Madame Web inom kort.</bild>