Sedan Frontier Developments släppte {Planet Zoo} till PC i slutet av 2019, har spelet var en stor succé och uppdaterats med en mängd expansioner genom åren, som innehåller allt fler djur till annat innehåll som hör till dessa. Runt 100 djur var där vid release och dessa har sedan dubblats fram tills nu.
Serien fick sedan en enorm skjuts för exakt ett år sedan när det också släpptes till Playstation 5 och Xbox Series X|S. Då var det mestadel allt ursprungligt innehåll från PC-versionen som ingick, och Frontier Developments lovade att alla expansioner som dittills hade släppts till PC, också skulle nå konsolerna varannan månad ett år framåt med två expansioner i taget. Detta löfte har man hållit för idag når nämligen dem sista två expansionerna som ingick i den dyraste utgåvan konsolerna.
Däremot är inte Xbox och Playstation-utgåvorna ikapp PC-versionen riktigt ännu, då PC har fått två ytterligare expansioner under det senaste året, och givetvis kommer dessa nå konsolerna så småningom också även om vi inte vet när ännu. När vi gör det kommer vi såklart rapportera om detta.
Just idag är det dock fokus på Oceanien och Eurasien-paketen som innehåller allt från visenter (en form av Europeisk bisonoxe) till dvärgpingviner och vildsvin.
<bild>Oceanien är en av två expansionspaket som kommer till Planet Zoo konsol-utgåva ikväll (runt 7 svensk tid).</bild>