Pep Guardiola log äntligen igår, mer av lättnad än lycka när han berättade för pressen, efter att Manchester City slog Leicester City borta, 0-2, efter mål av Savinho och Erling Haaland. Vem vet om det kommer att bli vändpunkten för den sportsliga krisen, som saknar motstycke i Guardiolas framgångsrika tränarkarriär, men det gjorde det möjligt för dem att välkomna det nya året med glädje och stolthet.

Efter bara två segrar på 14 matcher skulle fansen från de flesta klubbar be om tränarens huvud. Det har vi till exempel sett så sent som i dag, i Milano. Men Guardiola är annorlunda: för några veckor sedan, när krisen var som värst, förlängde klubben hans kontrakt med minst två år till som ett tecken på förtroende. Fansen vände aldrig Guardiola ryggen, tränaren som gjorde City till den mest fruktade klubben i världen och vann sex Premier League-titlar.

Och igår, när laget äntligen vann, svarade publiken med en ramsa. "Vi har Guardiola". Det är en ramsa som sjöngs för första gången 2016, när katalanen först skrev på för laget, och är en blandning av sextiotalshiten "Glad All Over" av The Dave Clark Five. "Säg att du behöver mig, var alltid min, för vi har Guardiola, vi har Guardiola".

<social>https://x.com/rodrisonfire_16/status/1873414001885102216</social>

<social>https://www.youtube.com/watch?v=mgwkpOzZXWg</social>

I en video som fångades av tv-kameror gick Erling Haaland fram till Pep och sa åt honom att följa med City-fansen för att fira.

I januari kommer Manchester City att försöka förstärka sin trupp med nya värvningar. Deras första match för året blir mot West Ham lördagen den 4 januari, men den stora dagen blir den 22 januari, en kamp för överlevnad i Chamìons League mot Paris Saint-Germain.

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *