Under en period hade Nacon en hel rad {World of Darkness}-titlar under utveckling, med nya projekt som släpptes i snabb takt. Sedan saktade det ned och frågorna började växa kring vad Nacon egentligen hade för planer för det övernaturliga universumet.
På senare tid har det lyckligtvis tagit fart igen för World of Darkness-fansen. Nyligen utannonserades actionrollspelet {Hunter: The Reckoning – Deathwish}, och nu expanderar universumet ytterligare med ännu en ny titel, nämligen {Werewolf: The Apocalypse – Rageborn}. Detta är ett actionfyllt metroidvania där vi axlar rollen som en Garou och använder våra förvandlingsförmågor för att slita fiender i stycken samtidigt som vi kämpar mot megakoncernen Pentex.
Spelet utvecklas av Crea-ture och är under utveckling till PC, Playstation 5, Xbox Series S/X och Switch 2, med planerad lansering någon gång under 2027. Första trailern för spelet kan ses nedan.
<video>
<bild>Än finns det liv i World of Darkness-universumet.</bild>