Högsta hönset hos Ubisoft har sagt sitt gällande den pågående "Stop Killing Games"-kampanjen, ett initiativ som bekant stället krav på spelutvecklare att införa ett offline-läge för spel som idag är online-only eller kräver en koppling mot server för att fungera.

Kampanjen har varit en rungande framgång och lyckats samla över en miljon underskrifter, vilket också kvalificerat den som ett så kallat European Citizens’ Initiative. Där man nu ska kräva att spel som köpts även ska gå att fortsätta spelas efter att servrarna stängts av.

Detta togs upp under Ubisofts årsstämma som nyligen gick av stapeln, där en aktieägare ställde frågor direkt till Guillemot om den kontroversiella nedstängningen av spelet The Crew i mars häromåret. En incident som blev gnistan för hela rörelsen.

Guillemots svar? Att företagets agerande är rimligt och att alla onlinespel åtnjuter god support under sin livslängt, men att allt slutligen måste nå vägs ände då han konstaterade att:

"support for all games cannot last forever"

Han påpekade även att Ubisoft lämnar 30 dagars varsel innan en tjänst stängs ner, vilket man anser vara enligt branschpraxis. Guillemot betonade också att Ubisoft betraktar spel som en service och inte en permanent produkt, samt att de planerar offline-lägen för The Crew 2 och Motorfest.

Gällande Stop Killing Games så har flera politiker, däribland EU-parlamentets vice talman Nicolae Ștefănuță, har gått ut och stött den med argumentet att "spelet tillhör köparen, inte företaget". Samtidigt har lobbyorganisationen Video Games Europe uttalat farhågor om ökade utvecklingskostnader och juridiska risker.

Vad är dina åsikter om det hela? Är det rimligt att spel ska betraktas som en tjänst snarare än produkt?

<bild></bild>

Läs hela nyheten här

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *